Την Κυριακή στις 13/8/2023 και ώρα 20:00, φιλοξενήθηκε στο χώρο συνεδριάσεων του Μουσείου Φυσικής Ιστορίας Αιγαίου – Παλαιοντολογικό Μουσείο Μυτιληνιών Σάμου – Κοινωφελές Ίδρυμα Κ. & Μ. Ζημάλη, η παρουσίαση του βιβλίου του Καθηγητή του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας Δρ. Άρη Ψιλοβίκου με τίτλο: «Οικοϋδραυλική» των εκδόσεων Τζιόλα.

Η παρουσίαση έγινε από τον Ομότιμο Καθηγητή του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης Δρ. Νικόλαο Κωτσοβίνο, ενώ τη συζήτηση συντόνισε ο δημοσιογράφος κ. Εμμανουήλ Στεφανάκης.

Στην εκδήλωση, παρέστη εκπρόσωπος του Ενιαίου Οινοποιητικού Αγροτικού Συνεταιρισμού Σάμου – ΕΟΣΣ, με ευγενική χορηγία δημοφιλών κρασιών από το νησί της Σάμου.

Σε ότι αφορά στο αντικείμενο του βιβλίου, σε δύο γραμμές, η Οικοϋδραυλική, είναι ένα αντικείμενο που έχει αναπτυχθεί πάνω στη διεπιφάνεια της υδραυλικής – μηχανική επιστήμη – και την οικολογίας – επιστήμη ζωής. Με τον τρόπο αυτό συνδυάζονται ολιστικά οι αρχές της κλασσικής υδραυλικής και του σχεδιασμού των υδατικών συστημάτων, με την οικολογική προστασία και αποκατάσταση, υπό το πρίσμα της αειφορικής διαχείρισης των υδατικών πόρων και οικοσυστημάτων και της απειλής των ακραίων φαινομένων λόγω κλιματικής αλλαγής.