Το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας μέσω του Τμήματος Γεωπονίας Ιχθυολογίας, Υδάτινου Περιβάλλοντος και του Κέντρου Διεθνούς Εκπαίδευσης, συμμετέχει στο Ευρωπαϊκό έργο: DiBluCa «The Digital Blue Carrier for a Post-Carbon Future - Curriculum Innovations in Aquaculture» χρηματοδοτούμενο στο πλαίσιο του Erasmus+ [Strategic Partnerships for adult education] και με κωδ. 2023-1-LT01-KA220-HED-000154247.

Το έργο έχει συνολική διάρκεια 24 μήνες και αποτελεί μια εταιρική σύμπραξη με εκπαιδευτικούς φορείς και οργανισμούς τεχνολογίας από Λιθουανία, Κροατία, Ελλάδα, Ουκρανία και Τουρκία.

Στόχος του έργου αποτελεί η παραγωγή καινοτόμου εκπαιδευτικού προγράμματος σπουδών για την βελτίωση της ποιότητας της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης για την αλιεία και υδατοκαλλιέργεια, τρόπους αντιμετώπισης της κλιματικής αλλαγής καθώς και της υπεραλίευσης των αποθεμάτων.

Για την αντιμετώπιση της κλιματικής αλλαγής το πρόγραμμα στοχεύει στην κατάρτιση εξειδικευμένου τεχνικού προσωπικού, αναπτύσσοντας καινοτόμα προγράμματα σπουδών σε ιδρύματα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης σχετικά με τη βιωσιμότητα των υδάτινων πόρων, το υδάτινο αποτύπωμα και την αλιεία τόσο σήμερα όσο και στο μέλλον.

Συνεπώς, το πρόγραμμα θα αποτελέσει βασικό μέσο για την οικοδόμηση γνώσεων, δεξιοτήτων και στάσεων σχετικά με την κλιματική αλλαγή και τη βιώσιμη ανάπτυξη τόσο εντός όσο και εκτός της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Το πρόγραμμα ξεκίνησε με την διαδικτυακή συνάντηση των εταίρων που έλαβε χώρα στα μέσα Δεκεμβρίου 2023, με τη παρουσία εκπροσώπων από όλους τους εταίρους ,

Στις 23-24 Ιανουαρίου 2024 πραγματοποιήθηκε η εναρκτήρια συνάντηση του προγράμματος στο Kaunas της Λιθουανίας, όπου εκτός από τη παρουσίαση όλων των εταίρων, προσδιορίστηκαν όλες οι προγραμματισμένες δράσεις με τα αντίστοιχα χρονοδιαγράμματα υλοποίησης.

Επιστημονικός υπεύθυνος του προγράμματος για λογαριασμό του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας είναι ο Επίκουρος καθηγητής του Τμήματος Γεωπονίας Ιχθυολογίας, Υδάτινου Περιβάλλοντος κος Κλαουδάτος Δημήτριος.