Την Δευτέρα 11/3/2024 το 32ο ΓΕΛ Θεσσαλονίκης, στο πλαίσιο του προγράμματος ERASMUS+  «Green Revolution the Best Solution», υποδέχθηκε κατόπιν πρόσκλησης στον χώρο του σχολείου τον κ. Δημήτριο Κλαουδάτο επίκουρο καθηγητή του τμήματος Γεωπονίας Ιχθυολογίας και Υδάτινου Περιβάλλοντος του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.

Ο κ. Δ. Κλαουδάτος πραγματοποίησε για τους μαθητές του σχολείου και τους λοιπούς Ευρωπαίους εταίρους του προγράμματος μια άκρως ενδιαφέρουσα και κατατοπιστική παρουσίαση για την πράσινη επανάσταση με έμφαση στα θαλάσσια οικοσυστήματα. Ανέλυσε διεξοδικά τα προβλήματα που προκύπτουν από την ρύπανση, την υπεραλίευση και την υποβάθμιση των θαλάσσιων οικοσυστημάτων, και αναφέρθηκε σε προτεινόμενες δράσεις για την αντιμετώπισή τους.