Η 1η Οικογιορτή της Λάρισας, πραγματοποιήθηκε από την Παρασκευή 20/5/2016, έως και την Κυριακή 22/5/2016, με στόχο την προβολή των τάσεων και των πτυχών της οικολογίας, με έμφαση τη βιοποικιλότητα της Θεσσαλίας. Η Οικογιορτή διοργανώθηκε από το Δήμο Λαρισαίων, τη Σχολή Γεωπονικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, το ΤΕΙ Θεσσαλίας, τον Γεωπονικό Σύλλογο Λάρισας, τα Κέντρα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Κισσάβου – Ελασσόνας και Μουζακίου, συλλογικότητες και ομάδες ανταλλαγής σπόρων.
Την Παρασκευή 20 Μαΐου 2016 πραγματοποιήθηκε ημερίδα με θέμα «Οι παραδοσιακές ποικιλίες και το δικαίωμα στην καλλιέργεια» στο Χατζηγιάννειο Πνευματικό Κέντρο της Λάρισας. Ο Κοσμήτορας της Σχολής Γεωπονικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας καθηγητής Δημήτρης Βαφείδης, συνεχάρη το Δήμο Λαρισαίων για την πρωτοβουλία της διοργάνωση της Οικογιορτής, σημειώνοντας παράλληλα πως το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας στηρίζει και συμμετέχει στη διοργάνωση. Ο Πρόεδρος του Τμήματος Γεωπονίας Ιχθυολογίας και Υδάτινου Περιβάλλοντος, κ. Αθανάσιος Εξαδάκτυλος, αναπληρωτής καθηγητής, παρουσίασε ομιλία με θέμα «Τράπεζα Γενετικού Υλικού». Στην οργανωτική επιτροπή της ημερίδας συμμετείχε η κ. Μαριάνθη Χατζηιωάννου, επίκουρη καθηγήτρια του Τμήματος Γεωπονίας Ιχθυολογίας και Υδάτινου Περιβάλλοντος.

Για την αφίσα της ημερίδας πατήστε εδώ.
Για το πρόγραμμα της ημερίδας πατήστε εδώ και εδώ.
Για φωτογραφικό υλικό πατήστε εδώ.

Εξωτερικοί Σύνδεσμοι:
thessaliatv.gr