ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ Ε.Υ.Ε.

Η Ελληνική Υδροτεχνική Ένωση είναι επιστημονικό σωματείο χωρίς κερδοσκοπικό χαρακτήρα, που ιδρύθηκε το 1981 με έδρα τη Θεσσαλονίκη και συσπειρώνει επιστήμονες Πολυτεχνικών, Γεωτεχνικών και άλλων Σχολών, με κοινό αντικείμενο την επιστήμη του νερού. Τα μέλη της προέρχονται από όλη την Ελλάδα και ασχολούνται με την έρευνα και εφαρμογή επιστημονικών και τεχνολογικών μεθόδων σε υδροτεχνικά προβλήματα της χώρας μας. Συνεργάζεται με διάφορους παρεμφερείς Ελληνικούς και διεθνείς οργανισμούς για μεταφορά τεχνολογίας και υποβοήθηση όλων των ειδικών φορέων (μελετητές υδραυλικών έργων, φορείς αξιοποίησης υδατικού δυναμικού κ.λ.π.) στην εφαρμογή προηγμένων υδροτεχνικών μεθόδων. Η ΕΥΕ οργανώνει συνέδρια, ημερίδες, συμπόσια, επιστημονικές συναντήσεις, μαθήματα και διαλέξεις και εκδίδει το περιοδικό ΥΔΡΟΤΕΧΝΙΚΑ. Επίσης απονέμει βραβεία σε πτυχιακές/διπλωματικές διατριβές και επιστημονικές διακρίσεις.

Το νέο Διοικητικό Συμβούλιο της Ελληνικής Υδροτεχνικής Ένωσης για την 16η περίοδο 2022-2024, συγκροτήθηκε σε σώμα ως εξής:

Πρόεδρος: Άρης Ψιλοβίκος, καθηγητής, Παν. Θεσσαλίας

Αντιπρόεδρος: Νικόλαος Θεοδοσίου, καθηγητής, Α.Π.Θ.

Γεν. Γραμματέας: Ζήσης Μάλλιος, επ. καθηγητής, Α.Π.Θ.

Ταμίας: Αχιλλέας Σαμαράς, επ. καθηγητής, Δημοκρίτειο. Π. Θ.

Μέλη:

Γεώργιος Καρατζάς, καθηγητής, Πολυτεχνείο Κρήτης

Δημήτριος Καρπούζος, αν. καθηγητής, Α.Π.Θ.

Αθανάσιος Λουκάς, καθηγητής, Α.Π.Θ.

Ευάγγελος Μπαλτάς, καθηγητής, Ε.Μ.Π.

Βασίλειος Τσιχριντζής, καθηγητής, Ε.Μ.Π.