Στη συνεχή προσπάθεια μας να ενημερώνουμε και να εκπαιδεύουμε τους επαγγελματίες της υδατοκαλλιέργειας για τη νέα γενιά εργαλείων μπλε οικονομίας για την υδατοκαλλιέργεια, η ομάδα της aquaManager διοργάνωσε και συμμετείχε σε ένα ακόμη εκπαιδευτικό πρόγραμμα.

Η Ημερίδα διοργανώθηκε στο πλαίσιο του προγράμματος BlueBRIDGE Horizon 2020, το μάθημα πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη στις 13 Δεκεμβρίου 2017 στο Τμήμα Ιχθυολογίας & Υδάτινου Περιβάλλοντος (DIAE) του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.

Το μάθημα ήταν συνέχεια της πολύ επιτυχημένης προηγούμενης ημερίδας, που πραγματοποιήθηκε στο Τμήμα Αλιείας και Υδατοκαλλιέργειας του ΤΕΙ της Δυτικής Ελλάδας στις 14 Νοεμβρίου.

Ο Γεράσιμος Αντζουλάτος (Αναλυτής δεδομένων της ομάδας aquaManager) και η Ελένη Πέτρα (Ερευνητής του Πανεπιστημίου Αθηνών) βοήθησαν περισσότερους από 100 εκπαιδευόμενους να πειραματιστούν με δεδομένα παραγωγής προεπεξεργασίας, να δημιουργήσουν μοντέλα μηχανικής μάθησης, να αξιολογήσουν τα σχέδια παραγωγής και να εκτελέσουν τεχνικοοικονομική ανάλυση.

Επιπλέον, είχαν την ευκαιρία να αξιολογήσουν τις επιδόσεις τους στην εικονική ιχθυοτροφική εκμετάλλευση, όσον αφορά τους ζωτικούς δείκτες υδατοκαλλιέργειας, και να συγκρίνουν τις επιδόσεις τους με τον ανταγωνισμό.

Μετά από τη θερμή και ενθουσιώδη ανταπόκριση για όλα τα μαθήματα που έχουν οργανωθεί μέχρι στιγμής, προγραμματίζονται περισσότερες συνεδριάσεις BlueBRIDGE το επόμενο έτος.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επισκεφθείτε την σελίδα της ημερίδας εδώ.