Το Τμήμα Γεωπονίας, Ιχθυολογίας και Υδάτινου Περιβάλλοντος του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας αποδέχθηκε με χαρά την πρόσκληση της Διευθύντριας κας Κατερίνας Σταγιάννη και των εκπαιδευτικών του 26ου Δημοτικού σχολείου Λάρισας για συμμετοχή σε μία εκδήλωση στα πλαίσια του πολιτιστικού προγράμματος «Μια φορά κι έναν καιρό ήταν ο Αίσωπος» που υλοποιούν τα τμήματα Β2 και Β3.
Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στις 25 Ιανουαρίου 2016 και συμμετείχαν ο κος Αθανάσιος Εξαδάκτυλος , Αναπληρωτής καθηγητής Πρόεδρος του Τμήματος, η κα Μαριάνθη Χατζηιωάννου, Επίκουρη καθηγήτρια, ο κος Αλέξιος Λόλας , Μεταδιδάκτορας -ερευνητής και η κα Κυριακούλα Ροδίτη , Υποψήφια διδάκτορας.
Οι μαθητές των Β΄ και ΣΤ΄ τάξεων του σχολείου μας ενημερώθηκαν , στα πλαίσια μιας εισαγωγής στην επιστήμη της Ζωολογίας, για τη ζωική ποικιλότητα, τις λειτουργίες ζωικών οργανισμών ,την ηθολογία των ζώων και τη χρηστική τους αξία. Ακολούθησε συζήτηση με πολύ ενδιαφέρουσες ερωτήσεις από τους μαθητές και παρεμβάσεις από τους εκπαιδευτικούς και τη διευθύντρια , κυρίως για τη σχέση των ζωικών οργανισμών με τον άνθρωπο και πως αυτή φαίνεται στου μύθους του Αισώπου.

Για φωτογραφικό υλικό πατήστε εδώ.
Για περισσότερες πληροφορίες πατήστε εδώ.